Ranking kantorów internetowych

Aby ułatwić Ci decyzję przy wyborze kantoru internetowego, postanowiliśmy sprawdzić, które serwisy prezentują najkorzystniejszą ofertę. W tym celu przeanalizowaliśmy cenione i zaufane kantory internetowe pod kątem oferty i wyodrębniliśmy według nas te najlepsze.

W kryteriach uwzględniliśmy:

  • dostępne waluty,
  • opłaty, m.in. za prowadzenie konta, kartę, wypłaty z bankomatów,
  • promocje dla klientów,
  • funkcjonalność – czy kantor posiada aplikację,
  • czy ma status Krajowej Instytucji Płatniczej .

Tak powstał Ranking najlepszych kantorów internetowych –

Co to jest kantor internetowy i czym się różni od standardowego?

Na początku ustalamy, o jaki serwis chodzi. Kantor internetowy to nic innego jak kantor walutowy w wersji online. W związku z tym wszelkie transakcje płatnicze dokonywane są bezgotówkowo – za pomocą platformy internetowej i bankowości elektronicznej.

Najczęściej kantory internetowe oferują wymianę:

  • USD,
  • EUR,
  • CHF,
  • GBP.

Tutaj w przeciwieństwie do tradycyjnych kantorów, nie dostajesz gotówki do ręki, tylko „wirtualne” pieniądze. Możesz je wypłacić, np. jeśli zakładając konto walutowe, wyrobiłeś do niego też kartę.

Ta forma kantorów rozwinęła się po 2011 r., a dokładniej po wejściu w życie ustawy antyspreadowej, która pozwoliła kredytobiorcom na spłatę kredytu w obcej walucie. Dlatego też najczęściej korzystają z nich osoby, które mają kredyt np. we frankach szwajcarskich, a także przedsiębiorcy. Dlaczego? Ponieważ bardzo często korzystając z kantorów internetowych możesz sporo zaoszczędzić – porównując np. z kosztami wymiany walut w banku. Dodatkowo, taka forma wymiany walut jest bardzo wygodna – wszystko robisz online, zajmuje to do kilkunastu minut i pieniądze trafiają na Twoje konto.

Jak działają kantory internetowe?

Chcesz zacząć korzystać z usług kantorów internetowych, ale nie wiesz, jak wygląda proces wymiany walut? To nic skomplikowanego, wytłumaczymy to na przykładzie.

Przykładowo:  Przypuśćmy, że chcesz wymienić polskie złotówki na euro. Na odpowiedni rachunek kantoru przelewasz sumę pieniędzy, którą chcesz wymienić, wybierasz walutę, a także wskazujesz numer rachunku, na który chcesz otrzymać określoną sumę pieniędzy (przeliczoną po kursie wymiany) w wybranej walucie. 

Dodatkowo, kantory internetowe udostępniają swoim klientom usługę portfela walutowego. Jak z niego korzystać? Wystarczy, że otworzysz i zasilisz dowolną kwotą tą wirtualną portmonetkę, a następnie możesz wymieniać waluty EUR, USD, CHF, GBP, PLN itd. W tym przypadku nie musisz otwierać kont walutowych w banku, ani wpłacać pieniędzy na konto e-kantoru przed każdą wymianą. Korzystając ze środków zgromadzonych w e-portfelu, możesz w każdej chwili wymieniać waluty.

Oprócz tego możesz korzystać z funkcji odroczonej wpłaty – czyli wymienić walutę bez wpłacania środków. Oczywiście będziesz musiał je uregulować jak najszybciej (np. po 2 dniach), ale dzięki tej usłudze możesz na bieżąco reagować na najkorzystniejszy kurs. 

Wymiana walut online krok po kroku

Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda proces wymiany walut w kantorze internetowym. Co musisz zrobić, aby skorzystać z usług tego typu? Prześledźmy ten proces krok po kroku:

1. Na początek, jeśli jeszcze nie masz, musisz założyć konto walutowe w banku koniecznie sprawdź nasz Ranking kont walutowych i wybierz najlepszą dla Ciebie ofertę.

Często możesz znaleźć takie konto za darmo – dlatego warto porównać oferty. Jeśli zamierzasz wypłacać gotówkę z konta walutowego, pamiętaj też o wyrobieniu karty bankomatowej – musisz liczyć się z tym, że zazwyczaj za jej obsługę pobierana jest drobna opłata.

Oprócz konta walutowego musisz posiadać konto bankowe w złotych – jeśli akurat szukasz taniego rachunku, sprawdź nasz Ranking kont osobistych.

2. Zarejestruj się w wybranym kantorze internetowym.

Standardowo będziesz proszony o podanie swoich podstawowych danych oraz weryfikację numeru telefonu czy adresu e-mail. Wpisz także numery swoich kont – w złotówkach i walutowego. Na koniec rejestracji zazwyczaj musisz kliknąć w link aktywacyjny, który dostaniesz na podany przez Ciebie adres e-mail.

3. Po założeniu i zalogowaniu się na konto, możesz wymieniać pieniądze.

W tym celu najpierw musisz przelać środki z Twojego konta w złotówkach na odpowiednie konto złotówkowe kantoru. Sytuacja wygląda tak samo przy sprzedaży waluty – przelewasz środki ze swojego konta walutowego na konto dewizowe kantoru internetowego.

Po zaksięgowaniu środków, możesz złożyć zlecenie zakupu lub sprzedaży konkretnej waluty. Ustalasz, ile chcesz wymienić/sprzedać i akceptujesz transakcje. Następnie wskazujesz, na jakie konto chcesz przelać środki. 

Jeśli wymieniasz większe kwoty, możesz negocjować kurs wymiany waluty. 

4. Pieniądze powinny trafić na Twoje konto zazwyczaj w ciągu kilku minut –  czas operacji zależy od tego, czy dany kantor ma rachunek w Twoim banku. 

Pamiętaj! Jeżeli chcesz wymienić kwotę większą niż 15 tys. euro, ta operacja musi zostać zgłoszona do Generalnego Inspektora Danych Osobowych. Wtedy nakładane są też większe wymagania – możesz być poproszony o przesłanie kopii dowodu osobistego lub danych swojej firmy, jeśli jesteś przedsiębiorcą.

Jak wybrać dobry kantor internetowy?

Wiesz już czym jest e-kantor i czym różni się od standardowego. Czas poznać wskazówki, na co zwracać uwagę przy wyborze kantoru internetowego. Czynników jest kilka, poniżej przedstawiamy najważniejsze.

Zwróć na to uwagę wybierając kantor internetowy:

  • Spread – czyli różnica kursowa między kursem kupna waluty a jej sprzedaży.

Jest to główny czynnik, jaki powinieneś wziąć przy wyborze kantoru internetowego. To cena, jaką przyjdzie Ci zapłacić, za wykonanie usługi. Kantor online zarabia wyłącznie na spreadzie. Na czym polega spread? 

Przykładowo: Euro możesz kupić za 4,55 zł a sprzedać za 4,43. Spread w tym wypadku wyniesie 2,6%.

Poszukując najkorzystniejszej oferty, sprawdź kurs rynkowy danej waluty, a także kupna i sprzedaży w danym kantorze. W ten sposób zobaczysz, czy proponowany kurs jest dla Ciebie korzystny.

Ważne! Wysokość spreadu zależy od kilku czynników, m.in.:

    • wartości Twojej transakcji – większe transakcje = lepsze warunki,
    • popytu na daną walutę, 
    • ceny danej waluty na rynku.
  • Czas realizacji usługi – może się różnić w zależności od kantoru. Te z najlepszą oceną na rynku realizują usługę wymiany walut poprzez przelew zwrotny już w max 15 min. od momentu zatwierdzenia transakcji.
  • Opinie innych klientów – zawsze sprawdzaj opinie o danym kantorze internetowym.

Wiadomo, w internecie różnie bywa i może być tak, że część opinii będzie nieobiektywna, albo będzie działaniem marketingowym. Jednak jeśli większość ocen internautów będzie wysoka, to może to świadczyć o rzetelności i uczciwości konkretnego kantoru internetowego. Warto też podpytać znajomych, czy czasem nie korzystali z usługi wymiany walut online, a jeśli tak, to jaki kantor internetowy polecają. 

  • Status krajowej instytucji płatniczej (KIP) – posiada go tylko niewielka część kantorów na polskim rynku. 

Co daje status KIP klientowi? Pewność transakcji i bezpieczeństwo, ponieważ kantory internetowe ze statusem KIP nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), czyli instytucję która reguluje rynek finansowy w Polsce.

  • Opłaty dodatkowe – dokładnie analizując ofertę kantorów internetowych, możesz wybrać ten najkorzystniejszy.

Zwróć uwagę, czy pobierana jest opłata za założenie konta w e-kantorze, czy jest ustalona stała prowizja od transakcji a może prowizja od wartości transakcji. To wszystko ma wpływ na ostateczną kwotę, jaką przyjdzie Ci zapłacić.

  • Kurs waluty – porównaj oferty w kilku miejscach i wybierz to najtańsze. Zwróć uwagę również na opłaty dodatkowe, ponieważ mogą one zaważyć na opłacalności Twojej transakcji. 

Niektóre kantory działają w modelu giełdy, dlatego ich transakcje obciążone są prowizjami. Przykładowo: Chcesz wymienić euro na złotówki po konkretnym kursie. Kantor jako pośrednik wyszukuje innego klienta, który zgłosił zapotrzebowanie na zakup euro. Prowizja jest wynagrodzeniem kantoru internetowego za pośrednictwo w tej transakcji.

  • Regulamin i zasady wymiany walut – czytaj zapisy w regulaminie, ponieważ tam często kryją się różne „smaczki”. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek transakcji – najpierw sprawdź, czy faktycznie nie czekają Cię żadne ukryte opłaty.
  • Strona kantoru online – sprawdź czy znajdziesz tu najważniejsze informacje: opłaty, informacje o firmie, kontakt, a także które banki są obsługiwane przez kantor internetowy.

Zobacz czy strona wygląda profesjonalnie, czy wzbudza Twoje zaufanie, czy znajdziesz na niej wszystkie najważniejsze informacje. Koniecznie sprawdź, jak wygląda kwestia obsługi klienta, w jaki sposób możesz się skontaktować np. w razie problemów z transakcją, reklamacją itd.

  • Oferta – przeanalizuj ofertę danego kantoru pod względem dostępności walut.

Zazwyczaj w kantorach internetowych możesz wymienić  USD, EUR, CHF, GBP. Jeśli potrzebujesz mniej popularnych walut, koniecznie sprawdź czy dany podmiot ma je w swojej ofercie. Zweryfikuj także, czy istnieje jakiś próg, od którego możesz wymieniać waluty.

Czy korzystanie z kantorów internetowych jest bezpieczne?

Zastanawiasz się pewnie czy korzystanie z kantoru internetowego jest bezpieczne. W końcu, aby wymienić pieniądze, najpierw musisz przelać je na rachunek obcego podmiotu, który nie jest instytucją finansową. Dodatkowo, nie wszystkie kantory internetowe posiadają licencję KNF na świadczenie usług płatniczych. Musisz wiedzieć, że na rynku działają e-kantory w różnej formie. Możesz spotkać:

  • kantory internetowe z licencją Krajowej Instytucji Płatniczej,
  • kantory internetowe bez licencji KIP, 
  • lub kantory bankowe.

Czym się one różnią? Funkcjonalnościami.

  • Zwykłe kantory internetowe bez licencji KIP działają podobnie jak e-sklepy – zamawiasz waluty, których potrzebujesz, przelewasz środki na wskazany rachunek i dostajesz swoje „zamówienie”. Są to m.in.: Amronet, Kantor.com.pl, TransferWise. 
  • E-kantory ze statusem KIP mogą prowadzić rachunki płatnicze. Środki na nich zgromadzone są prawnie chronione – w razie upadłości firmy nie będą wchodziły w skład jej majątku. Jakie to kantory? To m.in.: Walutomat, InternetowyKantor.pl, Trejdoo.com czy Cinkciarz.
  • Z kolei ostatnią grupą są kantory bankowe, które działają albo jako osobny produkt banku dostępny dla wszystkich (opierają się na rachunkach walutowych), albo są dostępne dla klientów, którzy mają konto w danym banku – wtedy możesz z nich korzystać z poziomu bankowości internetowej. Przykładami takich e-kantorów są m.in.: Kantor Walutowy Alior Banku czy mKantor.

Niezależnie od formy działalności danego kantoru internetowego codziennie z ich usług korzysta mnóstwo osób, a z roku na rok przychody e-kantorów są coraz wyższe.

Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie kantor internetowy jest uczciwy, warto najpierw wymienić mniejszą kwotę. Jeśli cała operacja przejdzie pomyślnie, tzn. że dany e-kantor jest rzetelny.

Zwracaj uwagę także na opinię o danym e-kantorze, a jeśli chcesz mieć uregulowaną prawnie ochronę swoich środków – wybieraj kantory internetowe z licencją KIP.

Jak jeszcze zweryfikować, czy dany kantor internetowy jest bezpieczny? Wybierając kantor internetowy sprawdź także:

  • informacje o spółce – kiedy powstała, kto jest właścicielem, czy jest podany kontakt i siedziba firmy – wszystkie dane znajdziesz w wyszukiwarce;
  • czy strona internetowa kantoru jest bezpieczna, tzn. czy ma szyfrowaną wersję protokołu htpps, czyli łączy się wyłącznie z serwerami ze zwiększonym zaufaniem;
  • czy e-kantor jest nadzorowany przez Generalnego Inspektora Finansowego – to organ przeciwdziałający m.in. praniu brudnych pieniędzy. 

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to musisz też wiedzieć, że właściciele oraz pracownicy kantoru internetowego nie mogą być karani. Dodatkowo muszą mieć minimum roczne doświadczenie w dziale walutowym banku lub ukończony odpowiedni kurs. To wymagania prawne chroniące konsumentów.

Kantory internetowe a karta wielowalutowa

Na rynku dostępne są również rozwiązania wymiany walut, które umożliwiają płatność kartą w obcych walutach. Jeśli więc często podróżujesz, to rozwiązaniem dla Ciebie może być karta wielowalutowa. Możesz nią płacić tylko w kilku najpopularniejszych walutach. Wszystko za sprawą podpiętych do niej kont walutowych. Gdy będziesz dokonywał płatności, system rozpozna, w jakiej walucie ma zostać rozliczona transakcja i przelicza ją według najlepszej cenowo dla Ciebie opcji.

 Przykładowo: Do karty walutowej masz podpięte rachunki w złotówkach, euro i dolarach. Jak jesteś w Polsce, to rozliczenia odbywają się z konta w złotówkach. Natomiast będąc na wyjeździe w Niemczech i płacą kartą wielowalutową, pieniądze zostaną pobrane z konta denominowanego w euro. Jeśli na tym konkretnym rachunku (euro) nie będziesz miał wystarczających środków, system pobierze je z Twojego podstawowego konta (czyli w złotówkach). Wtedy musisz liczyć się z prowizją za przewalutowanie.

Karta walutowa to wygodne rozwiązanie, bo nie musisz płacić gotówką. Korzystając z niej unikasz prowizji za przewalutowanie. Jednak jednocześnie musisz się liczyć z kosztem np. obsługi kart wielowalutowych, prowizją za wypłaty z bankomatów czy też przewalutowania podczas wypłaty z bankomatu oferującego usługę DCC (dynamiczną konwersję walut).

W przypadku DCC zawsze wyświetli Ci się komunikat o tej usłudze – zarówno podczas wypłaty z bankomatu, jak i płatności w terminalu. System rozpoznaje wtedy podstawową walutę rachunku (czyli złotówki) i przewalutowuje transakcję – stąd dodatkowa prowizja. Do Ciebie należy decyzja, czy skorzystasz z tej usługi.

Dodatkowo, jeżeli Twoja karta wielowalutowa nie umożliwia doładowania rachunku w czasie rzeczywistym lub zabraknie Ci pieniędzy, będziesz musiał poczekać na otrzymanie przelewu.

Karta walutowa ma swoje zalety, jednak przydaje się głównie podczas zagranicznych wyjazdów, bo obsługuje kilka najpopularniejszych walut. Musisz też uważać na dodatkowe koszty, które mogą być nieraz dość wysokie. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli potrzebujesz wymienić waluty, aby spłacić ratę kredytu w banku lub też zrealizować transakcje z kontrahentem najlepszym wyborem dla Ciebie będzie skorzystanie z kantoru internetowego.