Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie na rower kojarzy się przede wszystkim z zabezpieczeniem przed kradzieżą. Może ono jednak chronić także samego rowerzystę, na przykład przed odpowiedzialnością cywilną, gdy spowoduje on wypadek. Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają również wykupienie assistance dla roweru, które w określonych sytuacjach zobowiązuje ubezpieczyciela do naprawy uszkodzonego pojazdu.
Ubezpieczenie roweru – czym jest?
Ubezpieczenie roweru to rodzaj usługi ubezpieczeniowej, która chroni pojazd jednośladowy lub jego właściciela przed następstwem nieprzewidzianych zdarzeń. Polisa rowerowa w głównej mierze zabezpiecza przed kradzieżą (ściślej mówiąc, gwarantuje wypłatę odszkodowania, gdy rower zostanie skradziony). Jednak zakres ryzyk może być znacznie szerszy i obejmować m.in.:
- akty wandalizmu,
- ochronę rowerzysty przed odpowiedzialnością cywilną (OC rowerzysty),
- zabezpieczenie przed następstwami nieszczęśliwych wypadków (NNW),
- assistance, czyli pomoc w naprawie uszkodzonego roweru.
Ubezpieczenia rowerowe nie są obowiązkowe.
Ubezpieczenie roweru od kradzieży
Rowerowe polisy ubezpieczeniowe powstały przede wszystkim po to, aby chronić ubezpieczonych przez stratami z tytułu kradzieży rowerów. Można podzielić je na takie, które obejmują:
- kradzież roweru z terenu należącego do ubezpieczonego – ubezpieczenie może obejmować kradzież zarówno z wnętrza domu, ogrodzonego terenu wokół nieruchomości, jak i piwnicy czy balkonu w bloku. Do tej kategorii zaliczają się także garaże i przybudówki;
- kradzież roweru z ulicy – ubezpieczenie obejmuje m.in. sytuacje, w których rower przepada wskutek kradzieży z parkingu, ze stojaka rowerowego przed sklepem lub w wyniku rabunku.
Warto wiedzieć, że ubezpieczający, aby otrzymać odszkodowanie, musi we własnym zakresie zabezpieczać rower w sposób zgodny z zapisami umowy. W przypadku kradzieży ulicznych, mogą one dotyczyć choćby jakości użytego zapięcia rowerowego.
OC rowerzysty, czyli ochrona przed odpowiedzialnością cywilną
OC rowerowe – podobnie jak OC samochodowe – chroni kierującego pojazdem przed odpowiedzialnością w sytuacjach, gdy spowoduje on szkodę wyrządzoną osobom trzecim. Do takich zdarzeń zalicza się przypadkowe zarysowanie samochodu, wgniecenia powstałe wskutek kolizji czy jakiekolwiek inne uszkodzenie mienia. Dodatkowo OC rowerzysty chroni go przed kosztami leczenia i rehabilitacji osób, które ucierpiały w wypadku, na przykład gdy przez brak należytej uwagi potrąci on pieszego na pasach. We wszystkich sytuacjach koszty ewentualnych szkód pokrywa ubezpieczyciel.
OC rowerzysty znacząco poprawia psychiczny komfort jazdy w zatłoczonych przestrzeniach miejskich, gdzie ryzyko potrącenia lub kolizji jest znacznie większe.
Ubezpieczenie rowerowe od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
Często w skład rowerowych polis ubezpieczeniowych wchodzi także ochrona od następstw nieszczęśliwch wypadków. Ubezpieczenie takie zapewnia ochronę życia i zdrowia ubezpieczonego. Gdy podczas jazdy rowerem, lub w trakcie prowadzenia go, ubezpieczony ulegnie wypadkowi albo zginie, ubezpieczyciel zobowiązany jest wypłacić odszkodowanie. Wykupienie NNW powinni rozważyć wszyscy rowerzyści, którzy często pokonują trasy trudne i niebezpieczne, na przykład miłośnicy zjazdów downhillowych.
Rowerowe ubezpieczenie assistance
Assistance to ubezpieczenie, które w razie wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia, zobowiązuje ubezpieczyciela do udzielenia pomocy właścicielowi polisy. Zakres świadczonych usług w ramach assistance może się znacząco różnić w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku rowerów zwykle będzie to naprawa pojazdu na miejscu wystąpienia awarii lub w najbliższym serwisie.
Assistance może przydać się podczas wielodniowych wycieczek rowerowych. Będzie też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą wozić ze sobą zbyt wielu narzędzi i części zamiennych, na wypadek awarii.