Social trading – jaką platformę handlową wybrać?

Inwestowanie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Akcje, Forex i kryptowaluty to zagadnienia, których nie da się nauczyć w kilka dni. Poza tym wszystko zmienia się tu jak w kalejdoskopie – dlatego, żeby zarabiać, trzeba być na bieżąco z wydarzeniami ze świata biznesu, umiejętnie czytać wykresy, raporty analityczne i rozumieć trendy na rynku finansowym.
Jeśli tego nie potrafisz, prawdopodobieństwo, że stracisz pieniądze, wynosi 99%. Niestety w przypadku wielu osób tak się właśnie dzieje. Tracą swoje ciężko zarobione pieniądze, bo nie wiedzą, jak, kiedy i w co inwestować. Myślisz sobie pewnie teraz, że czytasz to, bo właśnie chciałeś zacząć przygodę z inwestowaniem, a ja Cię do tego zniechęcam. Nic podobnego! Jeśli jesteś w grupie początkujących, podobnie jak ja, to zachęcam Cię do zagłębienia się w social trading, czyli właśnie handel społecznościowy.
Czym jest social trading?
Szybki przepływ informacji i dostęp do ogromnej bazy wiedzy – to najlepiej opisuje zjawisko handlu społecznościowego. Platformy do social tradingu to swoiste hybrydy mediów społecznościowych i platform handlowych. Inwestowanie za ich pomocą to dość nowe rozwiązanie, w Polsce jeszcze mało znane, ale cały czas zyskujące na popularności.
Po co powstały? Po to, by online mogli się na nich spotykać doświadczeni inwestorzy/ traderzy z osobami, które dopiero stawiają pierwsze kroki na tym rynku i chciałyby skorzystać z wiedzy ich wiedzy.
Jak działają platformy do social tradingu?
Zakładasz konto na portalu do handlu społecznościowego i zaczynasz przygodę z inwestowaniem. Na początku śledzisz poczynania innych inwestorów, a kiedy znajdziesz już takiego, który wzbudza Twoje zaufanie i którego wyniki zrobiły na tobie wrażenie, to kopiujesz jego decyzje inwestycyjne, czyli uprawiasz tzw. copytrading.
Oczywiście w każdej chwili możesz przerwać daną operację i zdecydować się na inną strategię. Ruchy danego inwestora możesz powielać kropka w kropkę, kopiując całą strategię, możesz też zdecydować się na kilka wybranych inwestycji. Co więcej, swoje decyzje możesz opierać nie tylko na jednym graczu, swoich inwestycyjnych guru możesz mieć kilku.
Pewnie zrodziło się w Twojej głowie pytanie, czy to w ogóle legalne? W końcu można pomyśleć, że się kogoś okrada z jego wiedzy i pomysłów. Nic bardziej mylnego. Platformy do handlu społecznościowego zostały pomyślane tak, że podglądać i kopiować może każdy każdego. Zakładając konto na takim portalu, nie tylko dostajesz możliwość podglądania decyzji inwestycyjnych innych graczy, lecz także zezwalasz na to, by inni powielali twoje ruchy na rynku inwestycyjnym.
Jakie są zalety social tradingu?
- Dostęp do wiarygodnych informacji handlowych
W jednym miejscu masz dostęp do wiarygodnych informacji inwestycyjnych pod okiem profesjonalnych traderów z całego świata. - Zarabianie na inwestowaniu, bez wiedzy na temat rynków finansowych
Dzięki możliwości kopiowania poczynań doświadczonych inwestorów, możesz zarabiać nawet, jeśli nie masz wystarczającej wiedzy na temat rynków finansowych. - Uczenie się i zarabianie jednocześnie
Platformy społecznościowe pozwalają śledzić i kopiować poczynania doświadczonych inwestorów. Dzięki temu zdobywasz wiedzę, jak poruszać się po rynku handlowym, jednocześnie zarabiając pieniądze, dzięki kopiowaniu ich transakcji. - Budowanie społeczności inwestorów
Tak jak na Facebooku można budować grupy osób zainteresowanych jakimś zagadnieniem, tak na platformach social tradingowych można budować społeczność inwestorów, tzn. nawiązywać kontakty, dzielić się informacjami, by później móc współpracować, nie tylko w ramach platformy.
Jakie są wady social tradingu?
- Zwalniania z samodzielnego myślenia
Platformy do inwestowania społecznościowego umożliwiają automatyczny copytrading. Co to takiego? To funkcja, która pozwala na automatyczne kopiowanie decyzji wybranego przez nas inwestora. Zlecamy po prostu, by nasz kapitał był lokowany w taki sam sposób, jak wskazanej przez nas osoby. Efekt: nie myślisz samodzielnie i nie uczysz się rynku. - Nie zawsze przynosi zysk
Zawsze istnieje ryzyko, że skopiujesz inwestycje osoby, która tak jak Ty dopiero się uczy giełdy albo która po prostu w najbliższym czasie zanotuje stratę.
Popularne platformy do social tradingu
Kiedy wiesz już, czym jest inwestowanie społecznościowe, jak to działa, jakie są jego zalety i wady, to czas, byś poznał platformy, z których możesz korzystać. Poniżej znajdziesz informacje o trzech takich stronach:
Spiking
To nie tylko platforma, lecz także aplikacja do inwestowania społecznościowego. Wszystkie dane aktualizowane są na niej w czasie rzeczywistym. Możesz tu znaleźć informacje o tym, jakie są aktywne akcje na światowych giełdach, tj. NASDAQ, Dow Jones, NYSE, AMEX, S&P i innych. Dzięki niej możesz śledzić poczynania wielkich inwestorów, takich jak Warren Buffet. Minusem tej platformy jest brak polskiej wersji językowej i relatywnie wysokie koszty transakcyjne.
Etoro
Na tej platformie można inwestować w akcje największych spółek zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i z Europy, ETF-y, surowce, metale szlachetne, waluty, indeksy giełdowe, kryptowaluty, a także w innych użytkowników. Ciekawą opcją są też CopyFunds, czyli stworzony przez eToro instrument wzorowany na funduszach inwestycyjnych o zróżnicowanym profilu ryzyka. Strona jest dostępna w polskiej wersji językowej i ma specjalny dział edukacyjny. Niestety, jeśli chcemy kopiować czyjeś poczynania, musimy zainwestować min. 100 dol. Minusem są też relatywnie wysokie koszty transakcyjne.
ZuluTrade
Na tej platformie masz dostęp do wielu różnych instrumentów finansowych, także popularnych ostatnio kryptowalut, a także do bloga z niezbędna wiedzą. Konta ma tu wielu brokerów, niestety choć istnieje polska wersja językowa witryny, to polscy brokerzy z nią nie współpracują. Co więcej, strona daje możliwość założenia konta demo, tzn. bez potrzeby wpłaty depozytu – to ciekawa opcja dla osób, które chcą sprawdzić, czy to w ogóle dla nich. Ma jednak też swoją ciemniejszą stronę – użytkownicy kont demo mogą być podglądani przez innych, a to oznacza, że ich demonstracyjne poczynania mogą kopiować osoby, które inwestują realne kwoty, co znacząco podnosi ryzyko straty.
Czy social trading to dobry sposób na pomnażanie oszczędności?
Jak widzisz social trading ma zarówno wady, jak i zalety. Nie możemy jednak udawać, że takie platformy nie istnieją. Nasze życie już dawno przeniosło się do internetu. Online obserwujemy znajomych, robimy zakupy, korzystamy z usług banków, można by wymieniać bez końca. Nie dziwi więc, że i giełda przenosi się do wirtualnej rzeczywistości.
Na pewno inwestowanie społecznościowe nie wyeliminuje ryzyka strat w 100%, ale znacząco je obniży, zwłaszcza w przypadku początkujących inwestorów. Poza tym to nie tylko miejsce do pomnażania zysków, lecz także cenne źródło informacji o walutach, aktywach czy wiedzy o rynku inwestycyjnym, a przede wszystkim miejsce do tworzenia społeczności inwestorów online.
Jeśli nie chcesz inwestować wcale albo za pomocą social tradingu, to i tak warto byś wiedział, co to takiego, z czym to się je. Dlaczego? Bo internet i nowoczesne technologie to już część naszej rzeczywistości. Jeśli będzie od tego uciekać, to za kilka lat może się okazać, że nie potrafisz się odnaleźć w świecie…
Fotografia: Mark Finn