Czy lokaty w promocji są rzeczywiście atrakcyjne?

Wspomniane kampanie wielokrotnie są krytykowane tak przez doradców finansowych i potencjalnych klientów, jak i przez osoby reprezentujące konkurencyjne banki. Nie zawsze opierają się bowiem na konkretach. Czy jednak oznacza to, że nie warto z nich korzystać? Z całą pewnością wcale nie musi tak być.
Jak wygląda oprocentowanie lokat?
Wielokrotnie nowi klienci mogą liczyć na znacznie bardziej atrakcyjne oprocentowanie lokat, korzystny sposób naliczania odsetek, możliwość wcześniejszej wypłaty zainwestowanych pieniędzy, a nawet – przyznanie im innych produktów bankowych na korzystniejszych warunkach niejako w podziękowaniu za zainteresowanie lokatom. Tego rodzaju udogodnienia stosowane są zaledwie przez pewien czas, banki dbają bowiem o to, aby lokata była atrakcyjna również z ich punktu widzenia, nie oznacza to jednak, że w każdej kampanii promocyjnej musi znajdować się niedomówienie albo celowe zniekształcenie pewnej informacji. Co więcej, z praktykami takimi mamy do czynienia coraz rzadziej, banki są bowiem karane za podobne posunięcia przez uprawnione do tego instytucje, a osoby odpowiadające za zarządzanie nimi nie chcą ryzykować utraty zaufania ze strony kolejnych klientów.
Którą opcję wybrać?
Założenie lokaty na preferencyjnych warunkach może przynieść nam zyski, o jakie nie podejrzewalibyśmy tego sposobu na oszczędzanie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z czujności. Osoby niezadowolone z lokat intensywnie promowanych przez banki zazwyczaj zaliczają się do tej grupy klientów, która ogranicza się do czytania folderu promocyjnego, nasz sukces będzie więc w dużej mierze uzależniony od tego, czy będziemy podążali ich śladem, czy też zainteresujemy się wszystkimi punktami umowy. Jeżeli wybierzemy drugą drogę, a lokaty bankowe przyznawane na promocyjnych warunkach nadal będą uznawane przez nas za atrakcyjne – z pewnością będzie tak w istocie, a inwestycja nie przyniesie nam rozczarowania.