Pożyczki pozabankowe przez internet – czym się charakteryzują? Jak zdobyć?

Pożyczki pozabankowe mogą być ostatnią deską ratunku w podbramkowych sytuacjach, ale mogą też stać się gwoździem do trumny. Każdy pożyczkobiorca powinien dobrze znać swoje prawa i obowiązki, a przede wszystkim wnikliwie zapoznać się z ofertą pożyczkodawcy przed podpisaniem umowy.

Czym jest pożyczka pozabankowa?

Pożyczki pozabankowe to pomoc finansowa, którą oferują instytucje inne niż banki – tzw. parabanki, firmy pożyczkowe, a także inwestorzy prywatni. Każdy z nich działa na innych zasadach, dlatego reguły udzielania pożyczek mogą być różne. Najbardziej popularne są wśród szybkich pożyczek są od wielu lat pożyczki pozabankowe przez internet, w tym chwilówki oraz pożyczki ratalne.

Pożyczki pozabankowe charakteryzuje krótki okres spłaty, minimum formalności i szybki dostęp do gotówki. Często wystarczy dostęp do internetu i zaledwie kilkanaście minut, aby potrzebna kwota znalazła się na koncie klienta. W wielu przypadkach formalności zostały sprowadzone do niezbędnego minimum – potrzebny jest jedynie dowód osobisty, poczta internetowa, otwarte konto bankowe i numer telefonu. Uzyskanie pożyczki pozabankowej online zazwyczaj nie wymaga przedstawienia żadnych zaświadczeń. Osoba starająca się o wsparcie powinna być pełnoletnia, czasem też proszona jest o potwierdzenie źródła dochodów oraz ich wysokości. Instytucje pozabankowe udzielające kredytów weryfikują poprawność danych pożyczkobiorcy poprzez wykonany przez niego przelew lub zalogowanie do bankowości elektronicznej przez specjalną aplikację; dane te mogą zostać także sprawdzone telefonicznie. Wadą „kredytów” pozabankowych jest krótki okres spłaty należności – najczęściej od 7 do 30 dni.

Pożyczki pozabankowe na raty

Pożyczka na raty przez internet może być rozwiązaniem dla osób zadłużonych. Z tego typu produktami trzeba być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ łatwo wpaść w spiralę zadłużenia i doprowadzić się do bankructwa. Pożyczki dla zadłużonych zwykle mogą zostać rozłożone na raty, przeważnie pożyczkodawca wymaga też dodatkowego zabezpieczenia spłaty w postaci nieruchomości lub wartościowej ruchomości. Pożyczka pozabankowa na raty może być przypływem gotówki dochodzącym do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a raty mogą być rozłożone nawet na dwa lata – wszystko zależy od pożyczanej kwoty i ustaleń w danej instytucji finansowej czy z prywatnym pożyczkodawcą. Wiele instytucji pozabankowych nie sprawdza historii kredytowej swoich klientów we wszystkich bazach, a tylko w niektórych – coraz popularniejsze stają się pożyczki bez BIK. Co ciekawe, na rynku pojawiły się również propozycje wsparcia finansowego dla bezrobotnych.

Wady i zalety pożyczek pozabankowych

Zaletą szybkich pożyczek jest przede wszystkim ich przystępność, zminimalizowanie formalności, brak zaświadczeń, a nawet możliwość uzyskania pieniędzy bez wychodzenia z domu. Fundusze są do zdobycia w kilkanaście minut, a często jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty pożyczkobiorcy. Do wad pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe można zaliczyć najczęściej krótki okres spłaty należności, a także wysokie koszty pożyczki (ze względu na większe ryzyko niespłacenia zobowiązania). Warto też wziąć pod uwagę, że za każdy dzień zwłoki ze spłatą naliczane są dość duże odsetki karne, czasem również opłaty za monity i ponaglenia do zapłaty. Nieskuteczne działania upominawcze prowadzą zazwyczaj do wejścia na drogę sądową, której koszty ponosi dłużnik.

Rodzaje pożyczek pozabankowych – pożyczki dla firm

Pożyczki pozabankowe przeznaczone są nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla firm – również i w tym przypadku formalności zostały ograniczone do minimum. Przedsiębiorca, który chce starać się o wsparcie finansowe, musi posiadać siedzibę firmy w Polsce, nie może znajdować się w bazie dłużników, a jego działalność musi być wpisana do rejestru CEIDG.

Powiązane artykuły