Oszustwo wyszło na jaw po publikacjach użytkowników Facebooka, na których konto włamali się przestępcy. O sytuacji zaalarmowała także jednak z naszych czytelniczek.
Jak to działa?
Cały mechanizm opiera się na przejęciu przez oszustów konta danej osoby na portalu społecznościowym i rozsyłaniu próśb o pomoc finansową do jej znajomych. Przestępcy informują, że znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, a muszą pilnie opłacić zamówienie, albo potrzebują pożyczki. Do tego potrzebny jest im kod BLIK. Ofiara jest proszona o zalogowanie się do aplikacji bankowej, podanie kodu, a następnie zatwierdzenie transakcji. Oszuści zapewniają, że oddadzą pieniądze jak najszybciej i przepraszają za całą sytuację, co jeszcze bardziej ich „uwiarygadnia”.
Po podaniu kodu, przestępcy wypłacają pieniądze z bankomatu. W niektórych przypadkach proszą o przesłanie go jeszcze raz, gdyż wcześniejszy rzekomo nie zadziałał. Tym samym wzbogacają się o kolejną sumę pieniędzy.
Czy można unieważnić feralną transakcję?
Niestety, ze względu na to, że transakcje BLIKIEM są natychmiastowe, zatrzymanie ich jest niemożliwe. Pieniądze przepadają tak samo jak przestępca, którego bardzo trudno złapać. Dodatkowo, ofiary oszustwa nie mogą liczyć na zwrot pieniędzy od banku czy też operatora BLIKA, ponieważ nie zachowały należytej ostrożności – same zatwierdziły feralną płatność i podały kod osobom trzecim.
Transakcji realizowanej BLIKIEM nie da się anulować, tak jak czasami możliwe jest to w przypadku zwykłego przelewu wykonywanego na konto w innym banku niż nasze. Gdy zrealizujemy płatność w weekend, możemy zadzwonić do banku z prośbą o jej zablokowanie (sesje rozliczeniowe w systemie Elixir, w którym realizowane są przelewy międzybankowe, odbywają się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30, 13:30 i 16:00).
Jak nie dać się okraść?
Aby nie paść ofiarą przestępców, przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swojego konta na Facebooku. W tym celu warto włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnianie, które zawiera dodatkowy etap weryfikacji użytkownika podczas logowania. Jest to albo wysyłany w wiadomości SMS jednorazowy kod, albo hasło generowane z aplikacji uwierzytelniającej. Dodatkowo, na Facebooku możesz włączyć funkcję powiadomień o próbach logowania do Twojego konta z nieznanego komputera.
Kiedy znajdziesz się w podobnej sytuacji, jak ta opisana powyżej, pamiętaj, aby nie udostępniać kodu BLIK osobom trzecim. Jeśli jednak chcesz to zrobić, to zawsze najpierw zadzwoń do danej osoby i potwierdź w rozmowie telefonicznej, czy faktycznie pisała do Ciebie z prośbą o pomoc finansową, czy też jest to oszust, który przejął jej konto. Dodatkowo, zawsze sprawdzaj, jaką transakcję potwierdzasz w aplikacji. Dociekliwość i asertywność mogą uchronić Cię przed stratą pieniędzy.
fot. ROBIN WORRALL, Unsplash