Najbogatsi najczęściej pilnują swoich finansów a coraz młodsi zaczynają oszczędzać

Jak Polacy dbają o swoje finanse? Czy monitorujemy wydatki na bieżąco czy raczej nie zwracamy na nie uwagi? I jak to jest z naszym oszczędzaniem? Postanowiliśmy to sprawdzić. Z badania przeprowadzonego przez Panel Ariadna na zlecenie ikalkulator.pl wynika, że coraz więcej z nas dba o zabezpieczenie finansowe w postaci oszczędności. Co ciekawe, zazwyczaj potrafimy też wskazać obszary w codziennym życiu, w których możemy szukać oszczędności, a o odkładaniu zarobionych pieniędzy myślą już coraz młodsi i realizują to, gdy zdobędą pierwszą pracę zarobkową.
Budżet pod kontrolą? Nie zawsze…
Niespełna co trzeci z nas codziennie sprawdza stan swojego konta bankowego i monitoruje wydatki. Najczęściej robią tak osoby, których dochód netto na gospodarstwo domowe jest największy i wynosi powyżej 5 tys. zł – odpowiedziało tak 38 proc. ankietowanych z tej grupy.
Z kolei co czwarty z nas (25%) wskazuje, że sprawdza konto i monitoruje wydatki tylko raz w tygodniu. Kilka razy w miesiącu robi to 23% ankietowanych.
Jednak badanie pokazało także niepokojący fakt. 15% Polaków wyznaje zasadę „carpe diem” i zagląda na swoje konto bankowe i monitoruje wydatki tylko, jak im się przypomni, a 6% – w ogóle tego nie robi! Łatwo przewidzieć, gdzie może zaprowadzić taka postawa konsumentów. Może to świadczyć nie tylko o dość swobodnym podejściu do tematu finansów, ale także braku zarządzania budżetem domowym oraz brakiem jakichkolwiek oszczędności.
Źródło: Panel Ariadna dla ikalkulator.pl
Na co wydajemy pieniądze?
Które kategorie wydatków pochłaniają największą część naszego budżetu? Badanie ikalkulator.pl pokazuje, że są to zakupy spożywcze i chemiczne. Przeszło co drugi badany (52%) wskazał, że to na nie przeznacza „dużą” lub „bardzo dużą” część budżetu. Na kolejnych miejscach znalazły się rachunki, w tym za prąd, wodę, opłaty za czynsz itp. (37% wskazań „dużą” i „bardzo dużą” część budżetu), a także wydatki mieszczące się w kategorii finanse, czyli raty kredytów, opłaty za ubezpieczenia itp. (24% wskazań „dużą” i „bardzo dużą” część budżetu).
Oszczędny jak Polak?
Badanie ikalkulator.pl pokazało, że z naszym oszczędzaniem nie jest do końca tak dobrze, jakby się wydawało. Co prawda przeszło co trzeci Polak deklaruje, że zaczął odkładać, gdy poszedł do pracy i zarobił pierwsze samodzielne pieniądze – wynika z tego, że jeżeli już zaczynamy oszczędzać, to raczej w młodym wieku – to jednak co piąty z nas jeszcze nie zaczął oszczędzać. I o ile zrozumiałym może być fakt, że w najmłodszej grupie badanych odpowiedziało tak 27% ankietowanych, to niepokojąco wyglądają dane w grupie 35-44 i 44-54 – gdzie takiej odpowiedzi udzieliło po 22% ankietowanych.
Co pocieszające, zauważalna jest rosnąca świadomość potrzeby oszczędzania u coraz młodszych roczników. Aż 51% ankietowanych z grupy 18-24 odpowiedziało, że zaczęło oszczędzać, gdy zarobiło pierwsze pieniądze. Dla porównania w grupie 25-34 lata takiej odpowiedzi udzieliło 40% osób, a w grupie 35-44 lata i 44-54 lata – po 32%.
Źródło: Panel Ariadna dla ikalkulator.pl
Gdzie szukać oszczędności?
Ankietowani zapytani o to, najczęściej wskazywali na nałogi, np. papierosy, alkohol czy słodycze – najwięcej wskazań „zdecydowanie tak” i „tak” spośród wszystkich kategorii (67%). W dalszej kolejności znalazło się: ograniczenie jedzenia na mieście (58%) oraz robienie przemyślanych zakupów spożywczych (57%). Badani wskazywali, że najtrudniej szukać oszczędności w aktywnych produktach bankowych (konsolidując kredyty, spłacając je na czas, odpowiedzialnie korzystać z karty kredytowej, zamykając konta, których nie używamy) oraz obniżając rachunki za prąd, wodę, poprzez stosowanie odpowiednich nawyków lub zmianę np. dostawcy energii elektrycznej.
Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1055 osób w wieku 18+.
fot. Andreas Breitling z Pixabay