Konsolidacja chwilówek – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

Konsolidowanie chwilówek w banku jest tańsze niż w firmach pożyczkowych czy parabankach, wymaga jednak, aby klient miał odpowiednio wysoką zdolność i wiarygodność kredytową. Natomiast firmy z sektora pozabankowego godzą się na konsolidację chwilówek nawet wtedy, gdy wnioskujący posiada już zaległości odnotowane w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Ryzyko braku spłaty w takiej sytuacji jest większe, dlatego klient musi liczyć się z większymi opłatami uruchomienia i obsługi pożyczki konsolidacyjnej.

Konsolidacja chwilówek – na czym polega?

Konsolidacja chwilówek to usługa finansowa polegająca na połączeniu kilku pożyczek krótkoterminowych w jedną ratalną usługę finansową. Bank lub firma pożyczkowa w ramach nowej umowy udziela klientowi kredytu lub pożyczki w wysokości wystarczającej do uregulowania bieżących zobowiązań.

Konsolidacja chwilówek online – wygodnie, bo przez internet

Internetowy dostęp do usług finansowych jest coraz szerszy. Klienci bez problemu mogą obecnie zaciągnąć kredyt lub pożyczkę online. O konsolidację chwilówek również można wnioskować za pośrednictwem internetu. W przypadku firm pożyczkowych cały proces można przeprowadzić bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikiem obsługi. Wnioskodawca przesyła dane i skany wymaganych dokumentów za pośrednictwem wirtualnego formularza na stronie firmy pożyczkowej.

Jakie korzyści daje konsolidacja chwilówek?

Warunki spłaty w ramach konsolidacji ustalane są na nowo. Wnioskujący o zobowiązanie może więc ponownie negocjować warunki spłaty i dzięki temu:

  • wydłużyć okres spłaty – pożyczka lub kredyt konsolidacyjny to usługa ratalna, w związku z tym okres spłaty można wydłużyć nawet do kilku lat;
  • zmniejszyć wysokość raty – wydłużenie okresu spłaty zobowiązania to także dobra okazja do zmniejszenia wysokości raty. Suma rozkładana jest na większą liczbę miesięcy, co w ostatecznym rozrachunku sprawia, że kwota raty maleje;
  • otrzymać dodatkową gotówkę – jeśli zdolność kredytowa klienta na to pozwala, może on przy konsolidacji chwilówek zwiększyć ogólną sumę zobowiązania, uzyskując tym samym dodatkowe środki pieniężne.  Kredytobiorca musi mieć jednak świadomość, że w ten sposób powiększa swój dług, dlatego przed skorzystaniem z tego rozwiązania powinien on dobrze przemyśleć, czy go na nie stać.

Konsolidacja chwilówek dla zadłużonych – jak ją przeprowadzić w banku?

Konsolidację chwilówek w banku można przeprowadzić na dwa sposoby:

  • korzystając ze specjalnej usługi konsolidacyjnej,
  • dokonując jej w ramach kredytu gotówkowego.

Nie wszystkie banki zgadzają się na konsolidację chwilówek. Jeśli wszystkie instytucje bankowe odmówią wnioskującemu tej formy kredytowania, wyjściem awaryjnym jest skorzystanie z konsumenckiego kredytu gotówkowego, który można przeznaczyć na dowolny cel, także na spłatę zobowiązań z pożyczek krótkoterminowych. Trzeba przy tym bardzo uważać, by nie wpaść w spiralę zadłużenia – decyzję o wnioskowaniu o kredyt na taki cel trzeba dobrze przemyśleć i obliczyć, czy pozyskane w ten sposób pieniądze na pewno pozwolą na spłatę całego dotychczasowego zadłużenia.

Jakie są warunki konsolidacji chwilówek w banku?

Konsolidacja chwilówek w banku wiąże się z koniecznością poddania się procesowi weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej. Proces ten jest tożsamy do tego, jaki klient musi przejść, wnioskując o każdy inny kredyt bankowy.

Przy odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej zadłużenie klienta nie stanowi dużego problemu, ale wystąpienie zaległości i zła historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej może spowodować, że bank nie zgodzi się na konsolidację. Dlatego ważne jest, aby wnioskujący zgłosił się do instytucji bankowej w momencie, gdy spodziewa się utraty płynności finansowej, ale przed wystąpieniem zaległości w spłacie chwilówek.

Konsolidacja chwilówek po terminie – pomoże tylko firma pożyczkowa?

Konsolidowanie chwilówek, których termin spłaty minął, jest znacznie trudniejsze. Jeśli osoba zadłużona znalazła się w podobnej sytuacji, może zwrócić się do firm pożyczkowych. Konsolidację można przeprowadzić, korzystając ze specjalnej usługi konsolidacyjnej lub zaciągając pożyczkę ratalną.

Do zaciągnięcia zobowiązania potrzebne są następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie potwierdzające stałe dochody,
  • oświadczenie o miejscu zatrudnienia.

Koszty konsolidacji chwilówek w firmie pożyczkowej

Kredytowanie osób z zaległościami wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego firmy z sektora pozabankowego w przypadku konsolidacji chwilówek po terminie mogą mieć wyższe koszty obsługi pożyczki. Każdy wnioskujący przed zaciągnięciem zobowiązania powinien dobrze zapoznać się z wysokością oprocentowania, a także sumą opłat dodatkowych po to, aby mieć pełną świadomość tego, ile ostatecznie zapłaci za konsolidację w firmie pożyczkowej.

Czy konsolidacja chwilówek bez BIK jest możliwa?

Konsolidacja pożyczek krótkoterminowych bez weryfikacji historii kredytowej w BIK jest możliwa w niektórych firmach pozabankowych. Czasem jest to kwestia wewnętrznej polityki, która zakłada, że do udzielenia zobowiązania wystarcza potwierdzone źródło dochodu. Ponadto wiele firm nie współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej, więc nie ma też dostępu do rejestru osób spóźniających się ze spłatą lub niespłacających swoich zobowiązań. Informację, czy instytucja pozabankowa w procesie weryfikacji potencjalnego klienta bierze pod uwagę jego historię kredytową w BIK, można znaleźć na stronie internetowej pożyczkodawcy lub uzyskać telefonicznie od pracownika biura obsługi klienta

Warto jednak mieć na uwadze, że firma pożyczkowa, która przy składaniu wniosku o zobowiązanie pomija weryfikację historii kredytowej potencjalnego klienta, ponosi tym samym większe ryzyko, przed którym zabezpiecza się, podnosząc koszty. Kredytobiorca, decydując się na skorzystanie z pożyczki bez BIK, musi mieć świadomość, że prawdopodobnie zapłaci znacznie więcej, niż gdyby zaciągał zobowiązanie w banku lub firmie pożyczkowej współpracującej z Biurem Informacji Kredytowej. 

Konsolidacja chwilówek bez zdolności kredytowej – kto jej udzieli?

Żaden bank ani firma pożyczkowa nie zdecyduje się na konsolidację chwilówek bez zabezpieczenia w postaci stałego źródła dochodu. Natomiast dla firm spoza sektora bankowego niekoniecznie musi być to umowa o pracę lub zysk z prowadzonej działalności gospodarczej. Czasem wystarczy comiesięczny przypływ gotówki z tytułu zobowiązań alimentacyjnych, rent, świadczeń rodzinnych czy zasiłków. W tej kwestii wiele zależy od wewnętrznej polityki firmy pożyczkowej.

Nie można jednak zapominać, że konsolidacja chwilówek zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Firmy, które pożyczają pieniądze osobom zadłużonym albo o niepewnych źródłach dochodu, bez weryfikacji historii kredytowej w BIK, zakładają, że część klientów może spóźniać się ze spłatą lub w ogóle nie uregulować zobowiązań. W związku z tym warunki pożyczek w takich przypadkach, choć łagodniejsze w kwestii wymagań dotyczących zdolności i wiarygodności kredytowej, są zwykle mniej korzystne, jeśli chodzi o koszty uruchomienia i obsługi pożyczki oraz wysokość kar za nieterminową spłatę. W związku z tym szczególnie ważne jest dokładne przeanalizowanie warunków umowy. Dzięki temu kredytobiorca może uniknąć kłopotów związanych z zaciągnięciem niekorzystnego zobowiązania i uchronić się przed wpadnięciem spiralę długów, z której bardzo trudno będzie się wydostać.

Powiązane artykuły