Kim jest i jak działa pośrednik kredytowy?

Pośrednika kredytowego nie należy mylić z doradcą kredytowym. Chociaż ich praca polega na tym samym, warto wiedzieć, że pośrednik jest zwykle związany umową współpracy z jednym lub kilkoma bankami, natomiast doradca jest podmiotem niezależnym od jakiejkolwiek instytucji bankowej.
Pośrednik finansowy – kim jest?
W art. 5 § 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim znajduje się obszerna definicja opisująca, kim jest pośrednik kredytowy. Zgodnie z nią: jest to przedsiębiorca inny niż kredytodawca, który uzyskuje korzyści majątkowe, głównie w postaci wynagrodzenia za pozyskanego klienta w ramach pośrednictwa przy zawieraniu umów kredytowych. W tej samej ustawie można także przeczytać, że pośrednikiem kredytowym może być wyłącznie osoba niekarana za przestępstwa gospodarcze, finansowe czy skarbowe. Musi także znajdować się w rejestrze pośredników kredytowych.
Pośrednik kredytowy a doradca kredytowy
Różnica pomiędzy pośrednikiem kredytowym a doradcą kredytowym polega na tym, że pośrednik oficjalnie współpracuje z instytucjami bankowymi i pobiera od nich prowizję za każdego pozyskanego kredytobiorcę. Natomiast doradca nie jest zależny od jakiegokolwiek banku i zarabia na opłatach pobieranych bezpośrednio od klienta.
Jaki jest zakres obowiązków pośrednika kredytowego?
Pośrednik kredytowy przede wszystkim doradza w wyborze najkorzystniejszej oferty kredytowej. Może on specjalizować się w kredytach gotówkowych lub hipotecznych. Charakter jego pracy wymaga, aby wiedza pośrednika była bardzo szeroka. W związku z tym może on – na podstawie informacji otrzymanych od klienta – szybko porównać oferty kredytowe z różnych banków i określić, czy potencjalny kredytobiorca może otrzymać kredyt, a także doradzić, w której instytucji bankowej oferta będzie dla niego najkorzystniejsza.
Oprócz tego pośrednik kredytowy:
- przeprowadza prace przygotowawcze, dotyczące wniosku kredytowego, między innymi gromadzi potrzebne dokumenty,
- doradza, jak polepszyć historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej,
- zawiera z klientami umowy kredytowe w imieniu banków.
Pośrednik kredytowy – na czym zarabia?
Pośrednicy kredytowi zazwyczaj współpracują z wieloma bankami jednocześnie. Mogą zarabiać na usługach doradczych i wtedy otrzymują wynagrodzenie bezpośrednio od klienta, ale ich głównym zarobkiem są prowizje wypłacane w momencie, gdy w imieniu instytucji bankowej podpiszą z kredytobiorcą umowę kredytową.
Czy warto korzystać z usług pośrednika kredytowego?
Mogłoby się wydawać, że usługi pośredników kredytowych w dobie internetu i powszechnego dostępu do informacji nie cieszą się dużą popularnością. Nie jest to jednak prawda – pensje pośredników sięgają nieraz kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oznacza to, że nie narzekają oni na brak klientów. Porównanie ofert kredytów gotówkowych nie jest trudne, ale sprawa wygląda inaczej w przypadku kredytów hipotecznych.
Pośrednik chce sprzedać produkt, ale współpracuje z wieloma bankami. Otrzyma swoją prowizję niezależnie od tego, którą instytucję klient wybierze. Może mu więc obiektywnie doradzić. Koszty kredytu hipotecznego sięgają czasem setek tysięcy złotych. Jeśli w wyniku takiej konsultacji zmniejszą się one choćby o procent, kredytobiorca może zaoszczędzić całkiem sporą sumę.