Jak oszczędzać wodę?

Jakiś czas temu pisaliśmy o cenach wody w Polsce. Wydawać by się mogło, że w obrębie jednego kraju cena będzie zbliżona lub taka sama. Nic bardziej mylnego! Najdroższą wodę w Polsce mają mieszkańcy Szklarskiej Poręby (około 30zł za metr sześcienny). Dla porównania: mieszkańcy Bytomia Odrzańskiego za taką samą ilość wody, płacą niecałe 5 złotych. To ponad 25 złotych różnicy!
Niezależnie od tego, ile kosztuje m3 wody w Twoim regionie, warto ją oszczędzać. Zobacz, że to wcale nie takie trudne!
12 sposobów na oszczędzanie wody
💧 Naprawa nieszczelnych baterii, kranów, spłuczek
Oprócz tego, że długotrwałe kapanie wody według miejskiej legendy było jedną z popularniejszych metod tortur w starożytnych Chinach, jest też torturą dla domowego budżetu. Nieszczelne krany i spłuczki potrafią skutecznie drenować nasz portfel. Oszczędzanie wody rozpocznij więc od przeglądu domowych instalacji i jeśli odkryjesz nieszczelności, napraw je.
💧 Wymiana starych kranów na oszczędne
Jeśli wybierasz nową baterię do kuchni czy łazienki, zdecyduj się na taką, która ma pojedynczy regulator (nie dwa kurki). Dzięki takiemu rozwiązaniu, mniej czasu zajmie Ci regulowanie temperatury wody, a z czasem wyrobisz w robie nawyk do ustawiania pokrętła tak, by od razu mieć pożądaną przez siebie temperaturę wody.
💧 Perlatory
Najlepiej też zaopatrzyć się w krany z perlatorami. To sprytne rozwiązania powoduje, że z kranu leci obfity strumień wody, która jednak sprawia wrażenie napowietrzonej. Okazuje się, że perlator aż o 60% zmniejsza zużycie wody, poprzez napowietrzenie jej i zwiększenie jej objętości bąbelkami. Pamiętaj jednak, że perlatory nie są wszędzie skuteczne, np. w przypadku wanny nie jest zalecany. Ale w kolejnym punkcie, mamy inne rozwiązanie.
💧 Baterie z termostatem
Takie rozwiązanie sprawia, że nie tracimy czasu na regulowanie wody pod prysznicem, czy w wannie. Termostaty ustawione są na pożądaną przez nas temperaturę, a my wchodząc do kabiny mamy już przygotowaną idealną wodę do mycia. W taki sposób można zaoszczędzić do 150 litrów wody miesięcznie na jedną osobę!
💧 Rezygnacja ze zmywania naczyń pod bieżącą wodą
To powinno ucieszyć wszystkich antyfanów zmywania w ogóle. Podczas jednego zmywania zużywasz kilkadziesiąt litrów wody, podczas gdy pełna zmywarka zużywa ich około siedmiu. To oszczędność nie tylko wody, ale i czasu!
💧 Oszczędna pralka
Dzisiejszy sprzęt AGD mocno koncentruje się na aspektach ekologicznych. Przy zakupie pralki zwracaj uwagę nie tylko na klasę energetyczną, ale na system poboru wody. Nowoczesne pralki oferują wiele ekologicznych programów prania, także w aktywnej pianie, co znacznie ogranicza pobór wody podczas cyklu.
💧 Nie odkręcaj kranu na maksimum
Mycie rąk pod mocnym strumieniem wody jest szybsze i milsze, jednak mocno odkręcony kran, to znacznie większa utrata wody. Myj ręce pod średnim strumieniem, a podczas mydlenia możesz kran zakręcać i jedynie spłukiwać dłonie.
💧 Zakręcaj kran podczas mycia zębów
Szum wody to miły odgłos, jednak zamiast tego szumu wyobraź sobie dźwięk monet spływających do kanału wraz z każdą zmarnowaną kroplą wody. Jeśli myjesz zęby, golisz się, sprzątasz kuchnię, zakręć kran. Odkręcaj wodę tylko wtedy, kiedy chcesz z niej skorzystać.
💧 Wybierz prysznic zamiast wanny
Dla większości to raczej wiadome, że podczas prysznica zużywamy mniej wody, ale czy wiesz, ile mniej? Do zwykłej kąpieli w wannie o długości 140cm, zużywamy około 150 litrów wody. W dodatku, z racji tego, że w wannie często siedzimy dłużej, kąpiemy się w dużo cieplejszej wodzie, co przekłada się na większe zużycie wody podgrzanej.
Pod prysznicem w ciągu 7 minut (średni czas „porządnej kąpieli” z myciem całego ciała, włosów, goleniem oraz czasem na odżywkę do włosów), zużyjemy około 60 litrów wody. W dodatku, pod prysznicem nie potrzebujemy tak wysokiej temperatury wody, jak w przypadku kąpieli w wannie, co przekłada się na ponad dwa razy niższy koszt takiej kąpieli.
💧 Nie wylewaj wody, jeśli możesz z niej jeszcze skorzystać
W czajniku widzisz resztkę wody, więc ją wylewasz? Możesz jej nie pić, jeśli ma w sobie osad, ale możesz użyć jej do innych celów: na przykład do gotowania, po którym i tak odcedzisz żywność. Możesz nią podlać kwiaty, albo użyć do umycia podłogi.
💧 Zbieraj deszczówkę i podlewaj nią rośliny
Tutaj woda spada ci wprost z nieba. Dosłownie! Rozstaw kilka szerokich naczyń na balkonie lub parapecie podczas deszczu i zaopatrz się w prawdziwą niechlorowaną i nieozonowaną wodę dla swoich roślin.
💧 Podlewaj ogród rzadziej, ale obficie
Takie rozwiązanie sprawi, że jednorazowo zużyjesz więcej wody, ale dzięki temu sposobowi, twoje rośliny nie będą potrzebowały wody następnego dnia, gdyż ta wsiąknie na tyle głęboko, że nie wyparuje podczas nawet upalnego dnia. W ten sposób możesz zredukować wydatki za wodę aż o połowę.
💦
Oszczędzanie wody nie jest trudne i kosztowne, ale wymaga zmiany wielu drobnych nawyków codzienności. My jesteśmy gotowi je w sobie wypracować. Dołączasz do nas? A może znasz jakieś inne sprytne sposoby na oszczędzanie wody?