Fuzje i przejęcia banków – co powinni wiedzieć klienci?

W ostatnich miesiącach zmiany w polskim sektorze bankowym zachodzą dość często. Sprawdź, do jakich fuzji doszło oraz jakie instytucje się pojawiły, a jakie przeszły do historii na przełomie kilku lat wstecz.
eurobank → Bank Millennium
11 listopada 2019 r. w wyniku fuzji z Bankiem Millennium z rynku zniknęła marka eurobank. Jaka była historia tego banku? Stworzył go w 2003 r. Mariusz Łukasiewicz, właściciel spółki Look Finansowanie Inwestycji. W 2003 r. przejął on pakiety kontrolne Banku Społem S.A. i Banku Wschodniego S.A. i zmienił nazwę tego pierwszego właśnie na eurobank S.A. W lipcu 2005 r. właścicielem eurobanku została Grupa Société Générale. Natomiast 13 lat później, 5 listopada 2018 r., Bank Millennium i Société Générale podpisały umowę dotyczącą zakupu 99,79% akcji eurobanku przez Bank Millennium. Transakcja doszła do skutku 31 maja 2019 r. Tym samym eurobank wszedł do Grupy Banku Millennium. 1 października 2019 r. doszło do fuzji prawnej eurobank i Banku Millennium SA, a 11 listopada – do fuzji operacyjnej. W ich wyniku Bank Millennium stał się następcą prawnym banku, a marka eurobank zniknęła z rynku.
Połączenie nie wpłynęło na podwyższenie opłat i prowizji dawnych klientów eurobanków. Bez zmian pozostały: numery rachunków osobistych, oszczędnościowych, lokat terminowych, kart debetowych i kredytowych, harmonogramy spłat kredytów i pożyczek gotówkowych, kredytów ratalnych i hipotecznych w złotych. Pozostaną także te same loginy do systemów bankowości internetowej.
- Listopad 2019 r.: fuzja operacyjna eurobanku z Bankiem Millennium. Marka eurobank znika z rynku.
Orange Finanse → Kompakt Finanse
Orange Finanse to skutek połączenia banku i telekomu. Rozpoczęcie współpracy pomiędzy Orange a mBankiem miało miejsce w 2014 roku. Zamysłem takiej kolaboracji było dostarczanie produktów bankowych i telekomunikacyjnych od jednego dystrybutora. Firma przetrwała kilka lat. Oferowała swoim klientom konta osobiste, oszczędnościowe, karty debetowe i kredytowe, lokaty oraz kredyty gotówkowe. Orange i mBank rozstały się w sierpniu 2018 roku, podpisując porozumienie o zakończeniu współpracy. 15 kwietnia 2019 roku nastąpiła zmiana nazwy z Orange Finanse na Kompakt Finanse, produkty bankowe dostarcza mBank.
Klienci mogą się zdecydować na kilka rozwiązań. Po pierwsze, mogą przenieść swoje produkty bankowe z Orange Finanse do mBanku. Po drugie, mogą rozwiązać umowę, ale jeśli mają karty kredytowe, kredyty odnawialne lub kredyt w koncie dla firm i nie chcą ich przenosić do mBanku, to rozwiązanie umowy będzie się wiązało z całkowitą spłatą zadłużenia. Kredyt gotówkowy można przenieść do mBanku lub pozostawić w Kompakt Finanse. Po trzecie, jeśli jesteś jednocześnie klientem Orange Finanse i mBanku, to najprościej będzie, jeśli przeniesiesz swoje wszystkie produkty do mBanku.
- Sierpień 2018: zakończenie współpracy pomiędzy Orange a mBankiem.
- Kwiecień 2019: zmiana nazwy z Orange Finanse na Kompakt Finanse.
BGŻ BNP Paribas → BNP Paribas Bank Polska
1 kwietnia 2019 zmienił się również BGŻ BNP Paribas, powracając do swojej dawnej nazwy. Ale zacznijmy od początku. BNP Paribas Bank Polska powstał w 2008 roku w wyniku połączenia Fortis Banku Polska z Dominet Bankiem. Kolejna fuzja miała miejsce w 2014 roku – cały majątek spółki BNP Paribas Banku Polska został przeniesiony na Bank Gospodarki Żywnościowej. Od kwietnia 2015 roku bank przyjął nową nazwę – Bank BGŻ BNP Paribas SA. Rok później nastąpił zakup całościowego pakietu akcji Sygma Banku Polska, a w 2017 roku nastąpiła całkowita likwidacja tego banku. Klienci Sygma Bank Polska zostali przeniesieni do BGŻ BNP Paribas. W październiku 2018 roku do kolekcji BGŻ BNP Paribas dołączył kolejny bank – miało wówczas miejsce przejęcie podstawowej działalności Raiffeisen Banku Polska SA.
Ostatni rebranding miał miejsce 1 kwietnia 2019 roku – to nie był primaaprilisowy żart. BGŻ BNP Paribas zmienił swoją nazwę na BNP Paribas Bank Polska, a logo Raiffeisen Bank Polska zmienione na logo BNP Paribas.
- Kwiecień 2019: rebranding BGŻ BNP Paribas oraz Raiffeisen Banku Polska na BNP Paribas Bank Polska.
Deutsche Bank → Santander Bank Polska
Czy wiesz, że Deutsche Bank działał kiedyś w Polsce jako dwa osobne banki? Tak było kilkanaście lat temu. W 1995 roku na naszym rynku pojawił się Deutsche Bank Polska SA oferujący produkty dla klientów korporacyjnych, koncernów narodowych, instytucji finansowych oraz średnich i dużych przedsiębiorstw. Kilka lat później, w 2001 roku, otwarto również Deutsche Bank 24 SA, który zaś zmienił się później w Deutsche Bank PBC SA. Połączenie tych dwóch banków nastąpiło w 2014 roku i od stycznia tamtego roku istnieje jedno przedsiębiorstwo występujące pod nazwą Deutsche Bank Polska SA. 9 listopada 2018 roku przeniesiono wydzieloną część Deutsche Banku Polska do Santander Banku Polska.
Produkty dla klientów indywidualnych, business banking, dom maklerski DB Securites SA trafiły do Santander Banku Polska – ich obecni posiadacze stali się klientami nowego banku. Deutsche Bank nadal ma w swojej opiece portfel kredytów i pożyczek mieszkaniowych denominowanych w walutach obcych.
- Listopad 2018: wydzielona część Deutsche Banku zostaje przeniesiona do Santander Banku Polska.
Raiffeisen Polbank –> Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce
Po tym, jak 31 października 2018 roku nastąpił podział banku i sprzedaż podstawowej działalności bankowi BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbank połączył się z Raiffeisen Bankiem International AG. W wyniku tej konsolidacji powstał oddział Raiffeisen Bank Internation AG Oddział w Polsce, prowadzący działalność na terenie naszego kraju.
- Październik 2018: Raiffeisen Polbank łączy się z Raiffeisen Bankiem International AG i działa pod nazwą Raiffeisen Bank International AG Oddział w Polsce.
Raiffeisen Polbank przejęty przez BGŻ BNP Paribas
Raiffeisen Bank Polska SA działał na polskim rynku od 1991 roku. W 2012 roku połączył się z Polbankiem EFG SA i do 2018 roku funkcjonował pod marką Raiffeisen Polbank. 31 października 2018 r. nastąpiło przejęcie przez Bank BGŻ BNP Paribas SA (obecnie to BNP Paribas Bank Polska) działalności podstawowej Raiffeisen Banku Polska SA.
Produkty dla klientów indywidualnych, biznesowych oraz korporacyjnych zostały przejęte przez BGŻ BNP Paribas (obecnie to BNP Paribas Bank Polska). Walutowe produkty hipoteczne, ekspozycje na farmy wiatrowe oraz wybrane ekspozycje bankowości korporacyjnej nadal zostały w posiadaniu Raiffeisen Banku Polska SA.
- Październik 2018: część detaliczna Raiffeisen Polbank zostaje przejęta przez BGŻ BNP Paribas (obecnie to BNP Paribas Bank Polska)
- Listopad 2019 r.: Fuzja operacyjna BNP Paribas i Raiffeisen Polbank – połączenie systemów obu banków. Wyłączenie bankowości internetowej i aplikacji mobilnej Raiffeisena.
Bank Zachodni WBK → Santander Bank Polska
Bank Zachodni WBK to 3. bank w Polsce pod względem wartości aktywów i liczby placówek. Pod tą nazwą działa od 2001 roku, kiedy to narodził się z połączenia Banku Zachodniego SA z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym SA. Dziesięć lat później – w 2011 roku – dołączył do hiszpańskiej Grupy Santander. W 2013 roku nastąpiła fuzja BZ WBK z Kredyt Bankiem, który to zniknął z polskiego rynku. We wrześniu 2013 r. nastąpiło całkowite połączenie Banku Zachodni WBK Grupą Santader, czego efektem zmiana nazwy banku na Santander Bank Polska SA.
Nie należy jednak mylić Santander Banku Polska z Santander Consumer Bankiem – to dwa oddzielne banki, choć należące do jednej grupy. Oferują jednak inne, niezależne produkty bankowe.
Wszelkie produkty dawnego Banku Zachodniego WBK są dostępne w tej samej formie i pod tymi samymi nazwami w Santander Banku Polska. Również wszelkie zawarte umowy, numery kart płatniczych czy kont osobistych pozostały bez zmian. Nastąpił jedynie rebranding banku.
- Wrzesień 2018: Bank Zachodni WBK zmienił się w Santander Bank Polska
Pekao SA + PZU
Historia banku z żubrem jest długa i sięga okresu międzywojennego. Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna został powołany przez Ministerstwo Skarbu już w 1929 roku. Został stworzony z myślą o Polakach przebywających poza granicami państwa – placówki otwierano w stolicach krajów, w których przebywała polska emigracja. Z biegiem lat oferta banku poszerzała się – klienci mogli zakładać rachunku dewizowe, walutowe, nabywać bony towarowe nominowane w dolarach amerykańskich (za które w PRL-u można było nabyć towary zagraniczne i krajowe, deficytowe w tamtym okresie – PeKaO SA prowadziło dewizową sieć sprzedaży). Po 1989 roku bank oferował bankowość detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną. Utworzył pierwsze biuro maklerskie oraz jako pierwszy bank w Polsce wydał kartę kredytową. Była ona dostępna dla osób, które złożyły w skarbcu depozyt w wysokości 20 000 dolarów.
W 1996 roku rząd postanowił utworzyć Grupę Pekao SA, do której wstąpiły również Powszechny Bank Gospodarczy SA z Łodzi, Pomorski Bank Kredytowy SA ze Szczecina oraz Bank Depozytowo-Kredytowy SA z Lublina. Ich wspólnym logo został żubr, którego na pewno kojarzysz. Dwa lata później Pekao SA uległ prywatyzacji, a jego akcjonariuszem został Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Miejsce w międzynarodowej grupie bank Pekao zajął w 1999 roku. Ministerstwo Skarbu Państwo zadecydowało, że jego inwestorem zostanie UniCredito Italiano. W międzyczasie Pekao połączył się jeszcze z bankiem BPH – jego klienci stali się klientami Pekao. W 2012 roku nastąpił rebranding banku – z logo zniknął żubr, a kolor niebieski został zastąpiony bielą i czerwienią na podobieństwo logo UniCredit Group.
Po kilkunastu latach Pekao ponownie stał się polskim bankiem. W czerwcu 2017 roku akcje banku posiadane przez grupę UniCredit zostały wykupione przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju. Ponownie nastąpił rebranding, a do logo powrócił symbol banku, czyli żubr.
- Czerwiec 2017 – zarząd nad Bankiem Pekao przejmuje Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju.
BIZ Bank + Bank Smart → Nest Bank
Nest Bank został założony w 1995 roku pod nazwą FM Bank SA. Jego twórcą był Sławomir Lachowski, który stworzył również mBank. Następnie FM Bank SA połączył się z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości SA, co zaowocowało powstaniem FM Banku PBP SA, który zaś funkcjonował pod dwiema markami: BIZ Bankiem oraz Bankiem Smart. Finalnie, w październiku 2016 roku, wprowadzono jedną nazwę prawną i połączono te dwie marki w wyniku czego powstał Nest Bank, działający do dziś. BIZ Bank i Bank Smart zniknęli z rynku.
Klienci Banku Smart nie mieli się, czym martwić, bo w ofercie Nest Banku również znalazło się darmowe konto osobiste – Nest Konto.
- Listopad 2016: FM Bank PBP (BIZ Bank & Bank Smart) zmienia się w Nest Bank.
Jakie jeszcze zmiany nastąpiły w ostatnim dziesięcioleciu?
Banki nie lubią stać w miejscu. Nieustannie się zmieniają, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Roszady w strukturach banku, zakup nowych spółek, przejęcia i łączenia – to się dzieje cały czas. Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych zmian i fuzji, jakie miały miejsce w latach 2010 – 2019 na polskiej arenie bankowej.
Repolonizacja banków
Na chwilę obecną już ponad połowa aktywów sektora bankowości komercyjnej w Polsce posiada polski kapitał. Całkowita wartość aktywów banków komercyjnych wynosi ok. 1,6 bln zł, co oznacza, że pod kontrolą naszych rodzimych akcjonariuszy jest ponad 800 mld zł. Te liczby to efekt repolonizacji, czyli przejęcia kontroli nad bankami przez spółki z polskim kapitałem. Repolonizacja sektora bankowego ma przede wszystkim zwiększyć polski kapitał i zatrzymać fundusze w naszym kraju.
Od czego to wszystko się zaczęło? Otóż, lata 90. przyniosły z kolei prywatyzację banków funkcjonujących na polskim rynku. Było to konieczne ze względu na niewielkie zasoby kapitałowe oraz chęć wykorzystania wiedzy i doświadczenia międzynarodowych grup bankowych. Uzależnienie od zagranicznych udziałowców skutkowało wyprowadzaniem pieniędzy poza nasz kraj, zamiast wspieraniem polskiej gospodarki. Dlatego też, po latach, rozpoczęto odkupowanie banków przez polskie spółki.
Liderem w zakupie banków od zagranicznych gigantów jest bez wątpienia Grupa PZU, której głównym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Początkowo przejął on 25,25% akcji Alior Banku od włoskiej grupy Carlo Tassara. Transakcja opiewała na 1,63 mld zł. Obecnie udział Grupy PZU w kapitale zakładowym Aliora stanowi ok. 32%.
Kolejny etap repolonizacji banków miał miejsce w 2016 roku. Większa część Banku BPH została odebrana amerykańskiemu koncernowi General Electric. Zakupił go Alior Bank, który sam niedawno przeszedł w ręce PZU. Zakup był warty 1,23 mld zł, a Alior zyskał dzięki temu miliardy złotych na depozytach oraz kilka milionów dawnych klientów banku BPH.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii sektora bankowego w Polsce było odsprzedanie Banku Pekao przez Grupę UniCredit. Ten drugi największy pod względem aktywów bank w Polsce trafił na odpowiednich nabywców – Grupę PZU (20% udziałów za 6,5 mld zł) oraz Polski Fundusz Rozwoju (12,8% udziałów za 4,1 mld zł).
Wciąż krąży wiele niepotwierdzonych informacji o kolejnych fuzjach i przejęciach. Jeśli któraś z nich dojdzie do skutku, to na pewno Cię o tym tutaj poinformuję.
Fotografia: JOHN TOWNER