Jak działa dom maklerski? Jaki warto wybrać?

Domy maklerskie zapewniają inwestorom łatwy dostęp do rynku obrotu papierami wartościowymi. Nie tylko pośredniczą w transakcjach kupna i sprzedaży – zwykle świadczą też usługi doradztwa inwestycyjnego. W Polsce rachunek maklerski może założyć każdy, kto ukończył 18 lat i posiada ważny dowód osobisty.
Dom maklerski – czym jest?
Dom maklerski to instytucja finansowa, działająca na zasadach spółki, która na mocy uzyskanych uprawnień prowadzi działalność maklerską, czyli m.in.:
- obrót papierów wartościowych w swoim imieniu, ale na rzecz klienta;
- zarządza portfelami z jednym lub większą liczbą instrumentów finansowych (w praktyce oznacza to, że zarządza pieniędzmi klientów);
- prowadzi doradztwo inwestycyjne.
Pełna lista czynności maklerskich wyszczególniona jest w art. 69 Ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Domy maklerskie – kto kontroluje ich działalność?
Dom maklerski nie może działać bez zezwolenia (uzyskuje je od Komisji Nadzoru Finansowego). Z punktu widzenia klienta istotne będzie to, że każdy dom maklerski, aby prowadzić działalność, zobowiązany jest:
- udokumentować kapitał towarowy (nie może on pochodzić z pożyczek i kredytów);
- zapewnić rozdział kapitału domu maklerskiego od środków klientów;
- musi być członkiem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.
Dzięki tym regulacjom inwestorzy nie muszą obawiać się, że stracą swoje pieniądze, gdy dom maklerski nagle ogłosi upadłość.
Jak działa dom maklerski?
Większość domów maklerskich opiera swoją działalność na wykonywaniu zleceń – zajmują się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych w zamian za prowizję od wykonanego zlecenia.
Klienci domu maklerskiego zarządzają swoimi aktywami, czyli zlecają ich zakup lub sprzedaż, przez utworzony dla nich indywidualny rachunek maklerski, zwany też rachunkiem inwestycyjnym. Jest to rodzaj konta, na którym zapisywane są informacje o posiadanych papierach wartościowych, a także o stanie niezainwestowanych środków pieniężnych.
Domy maklerskie chętnie doradzają swoim klientom. Inwestorzy mogą korzystać zarówno z dostępu do istotnych statystyk lub specjalnych aplikacji analizujących zmiany na giełdzie, jak i z porady opiekuna. Jego praca polega na doradztwie inwestycyjnym, czyli nakierowywaniu klienta na najbardziej intratne dla niego kierunki inwestycyjne.
Jak zacząć inwestować?
Inwestowanie na giełdzie warto poprzedzić analizą awersji do ryzyka. Klient, który po raz pierwszy nawiązuje kontakt ze swoim opiekunem, musi ustalić, na jakiego rodzaju inwestycje jest gotowy. Na podstawie ankiety lub rozmowy doradca ustala koszyk instrumentów finansowych, czyli strategię inwestycyjną. Może być ona oparta o inwestycje niskiego, średniego lub wysokiego ryzyka. Z reguły im wyższy potencjalny zysk, tym większe ryzyko jego braku lub nawet utraty zainwestowanych środków.
Samo inwestowanie można rozpocząć z chwilą otwarcia rachunku maklerskiego. Zlecenie zakupu akcji można złożyć za pomocą internetu lub telefonicznie.
Jak wybrać najlepszy dom maklerski?
Wybór odpowiedniego domu maklerskiego w głównej mierze zależy od poziomu doświadczenia w dziedzinie inwestycji.
Osoba początkująca, która póki co nie ma zamiaru przeznaczać znacznych środków na inwestycje, powinna zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku maklerskiego oraz wysokość prowizji od transakcji kupna i sprzedaży. W początkowym okresie mogą one bowiem stanowić istotną część wydatków, której można łatwo uniknąć.
Wiele domów maklerskich, wyodrębnionych z banków oraz działających z nimi w porozumieniu, oferuje możliwość założenia konta maklerskiego o stosunkowo niskich kosztach obsługi. Dobrze sprawdzają się one jako narzędzia do inwestowania dla osób początkujących oraz inwestujących sporadycznie.
Klienci z większym doświadczeniem skorzystają na współpracy z domami maklerskimi, które nie skupiają się wyłącznie na usługach wykonywania zleceń. Każda dodatkowa działalność, na przykład obsługa instrumentów finansowych z rynków zagranicznych albo inwestycji opierających się na wymianie walut, wpływa na dywersyfikację ryzyka i zwiększa stabilność finansową zarówno domu maklerskiego, jak i inwestorów. Jest to szczególnie ważne, gdy angażuje się duże sumy pieniędzy.