Co to jest kredyt kupiecki? Jakie ma wady i zalety?

Sprzedawca, udzielając kredytu kupieckiego, staje się bardziej konkurencyjny. Może w ten sposób przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć zyski ze sprzedaży. Natomiast kupujący, dzięki odroczeniu terminu spłaty, otrzymuje darmową pożyczkę. W kryzysowej sytuacji kredyt kupiecki może pomóc mu zachować płynność finansową.

Co to jest kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki, nazywany także towarowym lub handlowym, udzielany jest klientom przez sprzedawcę. Kupujący w ramach kredytu kupieckiego otrzymuje możliwość zapłaty za towar po terminie jego dostarczenia (dzień spłaty jest odraczany, zwykle na 30 dni)

Kredyt kupiecki może mieć formę umowy pisemnej. W dokumencie zawarte są:

  • prawa i obowiązki (zarówno sprzedawcy, jak i kupującego),
  • okres, na jaki jest odroczona spłata,
  • wysokość odsetek za opóźnienie w spłacie,
  • warunki składania zamówień.

Często jednak kredyt kupiecki udzielany jest na podstawie umowy ustnej. Wtedy potwierdzeniem jego udzielenia jest faktura z późniejszym terminem spłaty.

Limit kupiecki – co to takiego?

Limit kupiecki to maksymalna kwota, jaką w ramach odroczonej spłaty kupujący może być winny sprzedawcy. Jest on ustalany indywidualnie na podstawie negocjacji. Naturalnie, sprawdzeni klienci mogą liczyć na wyższe limity. Po osiągnięciu maksymalnej kwoty sprzedaż w ramach kredytu kupieckiego jest wstrzymywana do momentu opłacenia należności z wcześniejszych rachunków.

Ubezpieczenie kredytu kupieckiego

Każdy sprzedawca zdaje sobie sprawę z ryzyka wynikającego z udzielania kredytów kupieckich. Część kupujących może nie wywiązać się ze zobowiązań i nie zapłacić za otrzymany towar. Od takiej ewentualności można się ubezpieczyć.

Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swojej ofercie ubezpieczenia od ryzyka braku spłaty kredytu towarowego. W ramach ochrony sprzedający może liczyć na:

  • wsparcie w procesie windykacji należności,
  • wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy niewypłacalność dłużnika została potwierdzona prawnie.

Ubezpieczenie ryzyka kredytowego może dotyczyć krajowych i zagranicznych faktur. Koszt polisy jest zależy od wielu czynników, m.in. branży, w jakiej działa sprzedawca, czy jego sytuacji finansowej. Szczegóły można uzyskać bezpośrednio od pracowników towarzystw ubezpieczeniowych.

Kredyt kupiecki – zalety i wady

Kredyty kupieckie są przede wszystkim tanie. Kupujący, korzystając z tej formy kredytowania, właściwie nie ponosi żadnych kosztów. Natomiast sam fakt odroczenia terminu spłaty, otwiera wiele możliwości dla nabywcy towaru. Dzięki kredytowi kupieckiemu klient może poprawić płynność finansową firmy, przenosząc część kosztów na późniejszy czas. Zalety te mogą przynieść najwięcej korzyści nowo powstałym przedsiębiorstwom. Firmy, które są obecne na rynku krótko, zwykle mają trudności z zaciągnięciem kredytu bankowego na bieżące potrzeby. Kredyt kupiecki jest dla nich idealnym rozwiązaniem.

Sprzedający także może czerpać wymierne korzyści z udzielania kredytów konsumenckich. Dzięki nim staje się on bardziej konkurencyjny i atrakcyjniejszy dla nabywców towarów, szczególnie w przypadku, gdy inni sprzedawcy w okolicy nie udzielają takiej formy kredytowania. Jest to dobry sposób na przywiązanie kontrahentów do siebie. Wiele firm dodatkowo udziela kupującym rabatów, jeśli uregulują fakturę szybciej, na przykład w ciągu 14 dni, a nie, jak ma to zwykle miejsce, w ciągu 30 dni.

Kredyt kupiecki ma jedną wadę.Klient może nie zapłacić za towar, a odzyskanie długu może okazać się niemożliwe. To rodzi ryzyko utraty płynności finansowej przez sprzedawcę, dlatego na udzielanie kredytów kupieckich powinny decydować się wyłącznie przedsiębiorstwa o stabilnej pozycji na rynku.

Powiązane artykuły